Czy trening Metodą Warnkego przynosi trwałe efekty?

Metoda Warnkego jest jedną z najbardziej sprawdzonych metod pod względem efektów terapeutycznych. Efektywność terapii konfrontowano z różnymi oddziaływaniami terapeutycznymi w kilku ośrodkach naukowo-badawczych. Najbardziej znane są badania prof. Tewesa z Türingen, który porównał postępy w terapii prawidłowej pisowni i w czytaniu dzieci z trzech szkół podstawowych na przestrzeni 4 miesięcy terapii. Grupa kontrolna A biorąca udział w dodatkowych zajęciach kompensacyjno-wyrównawczych osiągnęła poprawę w zakresie czytania i prawidłowej pisowni na poziomie 6%. Grupa B pracująca z urządzeniem Brain Boy Universal osiągnęła poprawę na poziomie niespełna 19% w zakresie prawidłowej pisowni i niespełna 11% w zakresie czytania. Natomiast Grupa C pracująca z wykorzystaniem urządzenia Brain Boy Universal oraz Lateral Trainer Professional osiągnęła poprawę na poziomie 42,6 %!!! w zakresie prawidłowej pisowni oraz 18 % w zakresie czytania. Aktualnie nie ma metody konkurującej z Metodą Warnkego pod względem efektywności treningu czytania i pisania w tak krótkim czasie.

„Sprawdziliśmy wszystkie kryteria jakościowe i udowodniliśmy, zarówno pedagogiczne jak i psychologiczne, znaczenie tej procedury. Zatem po raz pierwszy mamy dowód, że taki trening poprawia ośrodkowy proces przetwarzania informacji, jak i ma dodatkowy wpływ na umiejętność czytania.” podsumował wyniki badań profesor Tewes.

Metoda Warnkego wpływa na prawidłowy rozwój procesów poznawczych, dostarcza efektywnych strategii uczenia się. Wyrównując deficyty w zakresie centralnego przetwarzania informacji, które pojawiają się na etapie wczesnego dzieciństwa, dajemy solidną podstawę do osiągnięcia sukcesów w nauce na każdym etapie życia. Przez skuteczne usunięcie źródła trudności, osiągnięte wyniki terapii są trwałe.