Ćwiczenia percepcji wzrokowej z systemem PUS i PALETA

System PUS i PALETA to przykładowe pomoce umożliwiające dziecku samodzielne sprawdzenie poprawności wykonania zadania. Oprócz wielu umiejętności i wiedzy, które można utrwalać z wykorzystaniem tych pomocy, ich sprawna obsługa jest bardzo dobrym treningiem w zakresie funkcji wykonawczych.  Te systemy stosuję często u dzieci, które mają trudności w zakresie wykonywania złożonych czynności. Warunkiem pracy z pusami i z paletą jest konieczność zachowania odpowiedniej sekwencji czynności podstawowych.

Możliwość samodzielnego sprawdzenia efektu swoich działań jest dla wielu dzieci bardzo motywujące.

System Paleta składa się z tarcz tematycznych oraz zestawu kontrolnego (drewniana podkładka i klocki). Po wykonaniu zadania dziecko samo sprawdza poprawność swoich wyników poprzez porównanie kolorów ułożonych przez siebie klocków z kolorami na odwrocie tarczy.

Poniżej kilka zadań z zakresu widzenia barwnego, różnicowania kolorów, różnicowania kształtów, analizy i syntezy wzrokowej.

System PUS składa się z książeczek tematycznych i zestawu kontrolnego (pudełko i klocki).  Po wykonaniu zadania dziecko sprawdza wzór na odwrocie klocków i porównuje go ze wzorem w zadaniu.